Trasy

Moturystyka #2 – Trasa kaszubska

Za oknem już powoli pojawia się wiosna, więc warto sprawdzić, gdzie można się przejechać na dwóch lub czterech kółkach. Przed Wami krótka, ale cudowna trasa samochodowa z zeszłorocznych wakacji. Kaszuby na szybko z samochodu. Po zwiedzeniu muzeum VW i obżarstwie w Gościńcu dla przyjaciół w Wyczechowie (pyszne jedzenie i świetne pączki!) postanowiliśmy na szybko przejechać przez Kaszubski Park Krajobrazowy.

Ogólne informacje

Województwo: pomorskie
Czas przejazdu: 25 minut
Długość: 21 km
Jakość nawierzchni: 3,5 / 5

Moja ocena: 4,5 / 5

Stara trasa kaszubska

Kiedyś nazwa „trasa kaszubska” była jednoznaczna, dzisiaj określa się tak fragment drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożympolem Wielkim i Gdynię. Ja skupiam się na starej trasie. To dosyć odcinek. Wąska wstęga asfaltu malowniczo wije się między jeziorami w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Droga powstała w latach 60. ubiegłego wieku. Aby na nią trafić należ jadą drogą krajową nr 20 od Wyczechowa skręcamy na Ostrzyce i jedziemy w stronę Gracza.

Pyszne pączki w Gościńcu dla przyjaciół w Wyczechowie – polecam!

Mijamy Wieżycę, po drodze przejeżdżamy przez jedną patelnię i docieramy do jeziora Ostrzyckiego. Zbieramy szczęki z asfaltu. Pusto (koniec maja), zielono, słonecznie i po prostu pięknie. Schodzimy na nieco zapomniany pomost. „Wygląda trochę jako jezioro Como” – słyszę od żony.

Jest urokliwie. Co chwilę zatrzymujemy się, żeby zrobić zdjęcia albo po prostu podziwiać widoki. Jedziemy dalej i mijamy kolejne jeziora: Brodno Wielkie i Małe. Potem zatrzymujemy się na parkingu przy jeziorze Kłodno (zdjęcie z atakującym łabędziem). Potem jeszcze Białe i Łaplickie.  Nawierzchnia nie jest tragiczna, ale mogłaby być lepsza. Jest dość wąsko, ale niewielki ruch powoduje, że nie ma problemu z mijankami. Po drodze jest kilka punktów widokowych, niewielkie parkingi przy jeziorach pomagają w strzelaniu szybkich fotek na Instagram, przy okazji zapraszam na mój: @jedzze 😉

To dobry punkt startowy. Albo baza wypadowa.

To doskonała droga jeśli jesteście w okolicy i macie tylko chwilę na Kaszuby. Drogę można przejechać w 30 minut, ale można też spędzić na niej cały dzień – ścieżki edukacyjne, punkty widokowe, trochę gastronomii, agroturystyki, kempingów, można popływać po jeziorach statkami albo kajakami, zwiedzić muzeum ceramiki kaszubskiej albo zjeść obiad. Jeśli szukacie spokoju to dobrą opcją może być przyjechanie na wakacje właśnie tutaj, a nie nad zatłoczone polskie morze.

Jeśli nią przejedziecie choć raz, na pewno będziecie chcieli przyjechać na Kaszuby na dłużej!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *